«А на їхнюю честь…»

0
340

У Рудниках минулого вівторка на місцевому кладовищі, при великій чисельній присутності сільчан та гостей, відбулась церемонія освячення камінного хреста на могилі героїв УПА, котрі загинули в нерівній боротьбі. Отож , величний камінний хрест (замість двох березових) постав над місцем спочинку Михайла Герасима (лікаря, псевдо «Ас»), Степана Петріва («Залізняк»), Андрія Іщака(«Крим»), Степана Грищука, Михайла Кучминди, Василя Ченя (Горлюк»), Василя Стадника («Ромцьо») Онуфрія Підгородецького («Швей»). Прізвища двох героїв – інженера «Авантури» та «Чортка» – наразі невідомі.

Роки офіційного забуття та заборони спричинили чималу шкоду усьому суспільству. І сьогодні далеко не усі архіви легко відкривають двері для дослідників нашого, не такого вже і далекого, минулого. А тема визвольних змагань 40-50 років і сьогодні є й надалі чималою білою плямою у вітчизняній історії. Завдяки окремим історикам – ентузіастам, родичам полеглих, прізвище за прізвищем, особистість за особистістю, повертаються до нас герої із вимушеного забуття. Постають постаменти, відновлюються могили. Шкода, що з кожним днем стає все менше учасників та очевидців тих буремних подій. Часу обмаль, а непрочитаних сторінок історії чимало.

До благородної справи долучилися районний осередок Конгресу українських націоналістів, представники сільської громади і, мабуть, найбільше, коштами, родина Созоників, котрі самі перебували у засланні, на Сибірі. Окрема подяка демнянським каменотесам на чолі із Степаном Зубрицьким, котрі виготовили скульптуру. Відзначимо, що слово мали, окрім вже згаданих, станичний районної станиці Братства воїнів УПА Андрій Рудник, депутат обласної ради Роман Сколоздра та отці Степан Потічний і Ярослав Гарасимів. У планах впорядкування ще однієї могили. Вартує додати, що супроводжували панахиду співом учасники рою січових стрільців, котрі опісля виконали низку повстанських пісень. Між іншим, святкові заходи в Рудниках продовжились в післяобідню пору гарним концертом від народного дому на головному майдані села. А в козацьких забавах, у яких взяли участь 5 команд, перемогу святкували мисливці.

Leave a Reply

avatar