А якщо порахувати пенсію самому? Продовження

0
439

Продовж. Поч.

Розмір пенсії залежить від тривалості стажу та розміру заробітної плати. Вона розраховується за два періоди. Перший – від початку трудової діяльності до липня 2000 року і другий – із серпня 2000-го. У першому періоді можна самому обирати 60 місяців (5 років) підряд, за котрі буде розраховуватись коефіцієнт заробітку для всього періоду. Із серпня 2000 року всі дані зберігаються у відділі персоніфікації пенсійного органу і саме вони будуть використані для розрахунку. Маєте лиш одну пільгу – за бажанням працівника можуть бути виключені із розрахунку будь-які три роки підряд (до 10% трудового стажу). Якщо в обраному періоді є місяці і роки, коли людина не працювала – застосовується нульовий коефіцієнт.

До страхового стажу за період до 01.01.2004 р. зараховуються всі періоди роботи, що зазначені у трудовій книжці. Також до страхового стажу зараховується, зокрема, час декретної відпустки, військова служба, навчання у вищих і середніх спеціальних закладах тощо. Після 01.01.2004 р. застрахованими особами, окрім працюючих, є зокрема особи, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, особи, які проходять строкову військову службу тощо. До страхового стажу зараховується також період, коли особи отримували допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Коефіцієнт страхового стажу визначається із заокругленням до п’яти знаків після коми за формулою:

См х 1,35

Кс = ——————, де:

100% х 12

Кс – коефіцієнт страхового стажу; См – сума місяців страхового стажу.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою Зп = Зс х (Ск : К) де: Зп – заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс – середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (див. таблиці); к – сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу); за кожний місяць К – кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати – це співвідношення реального заробітку працівника до показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). Навколо отих коефіцієнтів точиться чимало пересудів. Знаючи принцип розрахунку, кожен може сам обрати собі отих 5 років. Бо, приміром, 200 карбованців у 1987 році краще, ніж 500 карбованців у 1991-му. А 2000 гривень у 2011 гірше за обидва попередні. А 200 гривень у вересні 1995 року вдвічі-тричі краще за всі перераховані.

Для розрахунку потрібно мати довідки про заробітну плату за роки роботи. Якщо ви працювали на кількох підприємствах – заробіток сумується. Але до певної межі. У різні роки застосовувались різні обмеження. Сьогодні діє порядок, коли для обрахунку пенсії не братимуться суми понад 14 400 гривень. Заробляйте хоч мільйон – розрахунок ітиме тільки із цієї суми, а коефіцієнт не буде більшим 5,6. Маючи на руках довідки, діліть свій заробіток на середній із таблиці. Приміром, якщо у 1989 році ви заробляли в середньому щомісяця 300 карбованців, то їх потрібно ділити на 217,74 і коефіцієнт буде 1,37779. Із 1992 року розрахунок коефіцієнтів ведеться помісячно, потім їх слід додати і розділити на кількість місяців – для визначення середнього. Якщо з якоїсь причини нема заробітку за якийсь місяць чи кілька місяців – ставиться нульовий коефіцієнт, котрий вплине на середній (понижує його).

Бувають випадки, коли підприємства, де працювала людина, уже нема. Закрилось, збанкрутувало, приватизоване. Його правонаступник зобов’язаний видати колишньому працівнику довідку про заробітну плату. Якщо документи здані в архів – починайте з нього. З архівом проблем найменше. Якщо документи із якихось причин втрачені – ситуація вкрай погана. Ані записи у профспілковому квитку, ні тим більше в комсомольському чи партійному ПЕНСІЙНИМ ФОНДОМ ДО УВАГИ НЕ БРАТИМУТЬСЯ. Тоді єдина дорога – у суд, але на основі чого суд відновлюватиме ваш заробіток – питання. У кращому випадку розрахують заробіток, виходячи із тарифного розряду чи посадового окладу. Чи вартують того кількамісячні клопоти та витрати? Найпростіше, що можна порадити – займіться збором довідок уже сьогодні. Можливо, у вас в креденсі вони збережуться краще до настання відповідного часу, ніж на підприємстві, де часто нема охорони, а сейф із документами тільки і мріють здати у брухт. Пригадайте усі випадки, коли отримували платню десь за сумісництво чи працювали додатково за угодою, може через вас хтось оформляв якісь виплати (різне бувало).

Щодо розрахунку, то фахівці рекомендують погодитись на автоматичний. Комп’ютерна програма обере для вас найкращі коефіцієнти із всього масиву інформації, котрий у вас буде. Вона безпристрасна і запрограмована на те, щоб обрати для вас найкраще. Із врахуванням деяких нюансів, про котрі ви можете й не знати.

Щодо пільгового стажу та пенсій окремим категоріям працівників, котрі регулюються спеціальними законами, то такі розглядати не будемо, оскільки мова йтиме про доволі грамотних людей, котрі самі розберуться, бо кожен закон має багато специфічних норм.

Підготував Ярослав Муха.

Leave a Reply

avatar