Cвято Хрещення Господнього у Стільському

0
1123

Зовсім не екстремально, а традиційно, молебнями, освяченням води та посередзимними купаннями відзначали свято Хрещення Господнього православні та греко-католики.

Замість звичних “добридень” чи “добривечір” “Христос ся Хрещає”. На Львівщині святові Водохрещу надають особливого значення, як то в селі Cтільському. Ця місцевість славиться не тільки своєю особливою історією, а й давніми традиціями відзначення, які збереглися і до нині.

Водохресний ранок. В місцевій церкві не проштовхнутися, на службу прийшло майже все село. Святити воду саме сьогодні – традиція, яка відома кожній українській родині. У Стільському кроплять не лише воду, раніше освячували худобу, нині ж у ємностях селян, здебільшого, монети “щоб гроші велися на господарці”. Як розповіли в місцевому музеї – це можна вважати як частину дохристиянських обрядів.

Ще одна традиція – щедрівки. Але у Стільському до неї теж підхід власний – щедрувати починають лише після відвідин найстаршого мешканця на селі. Тим часом у церкві скінчилася служба, усі на місцевий ставок, охочих шубовснути у воду чимало, чекають лише на священника. Після молитви та освячення – старт пірнанням. До ополонки вишиковується справжня черга.

Опісля ж водохресної купелі у Стільському розпочинається інший давній обряд, того однаково дотримуються вже по всій країні – народні гуляння.

За матеріалами сайту stb.ua

Leave a Reply

avatar