Французький концерн Lafarge співпрацював з бойовиками ІДІЛ в Сирії

0
1155
Lafarge

«Каламутні комбінації Lafarge і ІДІЛ в Сирії». Найбільший в світі виробник цементу, французький концерн Lafarge протягом двох років отримував доходи від заводу в Сирії, який перебував на території, зайнятій терористичним угрупуванням «Ісламська держава». Під таким сенсаційним заголовком у вівторок, 21 червня, вийшла газета Le Monde. Газета публікує результати довгого розслідування діяльності групи в Сирії і робить висновок, що в 2013 і 2014 роках концерн Lafarge платив збори не сирійському уряду, а бойовикам ІДІЛ. Правда, газета при цьому уточнює, що це могло відбуватися і без відома дирекції Lafarge в Парижі.

Завод в північно-східному сирійському місті Джалабія був придбаний групою Lafarge в 2007 році. Після його реконструкції в 2010 році він став одним з найпотужніших виробників цементу на Близькому Сході. Аж до початку війни в 2011 році. «600 мільйонів євро, вкладені Lafarge в завод – це найбільша іноземна інвестиція в Сирії, не рахуючи нафтогазового сектора», – пояснює Le Monde.

Початок бойових дій в Сирії не завадил заводу в Джалабіі продовжувати виробництво. До 2012 року безпеку його працівників забезпечувала сирійська регулярна армія, а з літа 2012 – загони міліції Курдської партії демократичного об’єднання. Але з початку 2013 року ситуація в регіоні значно загострилася у зв’язку з наступом бойовиків ІДІЛ. Проте, завод продовжував працювати, хоча і в зниженому ритмі. Це не заважало Lafarge отримувати прибуток, так як ціна на цемент в регіоні зросла в два рази.

Як показало розслідування газети Le Monde, менеджери групи Lafarge в Сирії обмінювалися електронними листами з представниками терористичного угрупування ІДІЛ аж до вересня 2014 року. У цьому листуванні дирекція просила дозволу продовжувати роботу заводу в обмін на якісь зустрічні умови. І ця робота тривала аж до 19 вересня 2014 року, коли терористи ІДІЛ увійшли на територію заводу і зупинили все виробництво.

На основі листів, частина яких опублікована сирійським опозиційним сайтом Zaman Al-Wasl, Le Monde розповідає, що представник заводу Lafarge неодноразово їздив на переговори з бойовиками. Метою переговорів було забезпечення безпеки перевезень продукції заводу по дорогах, контрольованим ІД, а також можливість пересування робітників, які проживають за кілька кілометрів від заводу в зайнятих бойовиками ІД містах. Цього «секретного агента Lafarge» звуть Ахмад Джалуді, він є громадянином Йорданії, але говорить на сирійському діалекті провінції Дераа. «Він був керуючим ризиками компанії Lafarge. Він вільно переміщався через сирійсько-турецький кордон, неодноразово їздив в Газиантеп і Ракку», – розповів кореспонденту газети колишній менеджер заводу Lafarge в Джалабіі, що нині проживає в таборі біженців в Туреччині.

Як докази Le Monde цитує два мейла, відправлених Ахмадом Джалуді дирекції компанії. З них випливає, що в курсі переговорів з ІД були як президент філії Lafarge в Сирії Фредерік Жолібуа (базовану в Аммані), так і директор з безпеки групи Lafarge Жан-Клод Вейяр (працює в Парижі).

Більш того, крім дозволів на проїзд, які видаються ІД для групи Lafarge, завод повинен був купувати у бойовиків нафту. Таке припущення робить колишній працівник заводу в Джалабіі, і про це побічно свідчить листування керуючого ризиками Lafarge Ахмада Джалуді з сирійським посередником Амро Телебей. Останній, який має канадський паспорт, 28-річний сирієць має репутацію прагматичного бізнесмена, який веде справи з усіма ворогуючими в Сирії групами, включаючи ІД. І вже після захоплення заводу бойовиками ІГ у вересні 2014 і евакуації всіх його працівників Амро Талеб кілька разів звертається до центральної дирекції групи Lafarge в Парижі з пропозицією відновити виробництво, але вже під контролем бойовиків ІД, які названі в електронному листі «підприємцями з Ракки». Охоплене занепокоєнням керівництво Lafarge відхиляє пропозицію.

З тих пір завод в Джалабіі закритий. У лютому 2015 року контроль над територією взяли в свої руки сирійські курди. Відповідно до припущень місцевих жителів, він служить базою для іноземних (американських і французьких) солдат, які інструктують курдські загони. Як пише Le Monde, група Lafarge дала на це свою згоду.

Leave a Reply

avatar