Молитва

0
296

Минулої неділі, на Маковія, у гаю біля Чорного Острова (сільрада сусідує із Долішним) до повстанської могили зійшлися родини тих, хто героїчно поліг тут 61 рік тому. Поклали квіти, запалили лампадки, помолилися, заспівали повстанських пісень, згадали минуле.

Тривалий час достовірно не були відомі імена усіх загиблих, тому дехто цьогоріч побував тут уперше. А ось Євген Думашівський із дружиною Лесею відвідують могилу доволі часто. Власне, вони чи не найбільше приклалися до її спорудження у 2007 році. Адже тут загинули найдорожчі для пана Євгена люди – мама і тато, які були підпільниками і у криївці, що розташовувалася саме на цьому місці, творили повстанські газети, листівки та інші матеріали. Як стверджують дослідники, тут була районна друкарня Ходорівського Проводу ОУН. Євген майже не пам’ятає своїх батьків. Його виховала тітка. Змалку доводилося переховуватися серед чужих людей і навіть жити під чужим прізвищем. Знайомі, після повернення із Сибіру, у 1956 році привели сюди і показали, де загинули батьки.

Разом із Думашівськими тут загинув тривалий час невідомий, який виявився Дмитром Шарабурою з Горішного. Це дослідив декілька років тому депутат районної ради Зіновій Горін. А цьогорічні його друковані дослідження стверджують, що серед загиблих були ще й Онуфрій Чорній з Баківців та Григорій Трусь з Голдовичів. Про ці розвідки дослідник, який теж був присутній на зібранні, розповів детальніше рідним. З їхнього боку спогадами поділилася сестра Дмитра Шарабури – Ольга Щіпна, яка нині живе у Гранках-Кутах. Була тут і сестра Онуфрія Чорнія – Михайлина. А ось родичів Григорія Труся не було: майже всі вони зазнали більшовицьких переслідувань і дотепер, кажуть, нікого серед живих не залишилося.

Наступного року 14 серпня у гаю біля Чорного Острова знову має бути людно: домовилися освятити нову табличку на могилі – із зазначенням прізвищ усіх загиблих тут повстанців.

Анна Микитин.

Leave a Reply

avatar