Освіта: «І вашим, і нашим»?

0
373

Бажання отримати відповідь на таке запитання через газету виникло у педагогів у зв’язку із пропозицією Міністерства освіти і науки України відзначати в школах у вересні День партизанської слави. Ідеться про дразливу для нас, західняків, тему – героїка визвольних змагань за участю, із пропонованого боку, радянської партизанки, а з другого, більш сприйнятливого на наших теренах, – українських повстанців, головною метою яких було захистити свою землю від завойовників. Зрозумілою є цікавість до відзначення дати ще й через певну прогалину в інформації.

-План роботи кожного закладу освіти попередньо складається на весь навчальний рік, -зазначає методист райметодкабінету відділу освіти РДА Оксана Козак. -Згідно із листами Головного управління освіти і науки облдержадміністрації №3-8/2056 від 14 липня та №3-8/2333 від 9 серпня 2011 р. «Про заходи з відзначення Дня партизанської слави» на виконання розпорядження Кабміну нам не вперше додатково рекомендують провести в школах у вересні ряд заходів. Оскільки, як прокоментував у телефонній розмові цю рекомендацію дослідник історії наших теренів, директор Крупської ЗОШ Роман Сколоздра, «на території Миколаївського району не було зафіксовано дій радянських партизанів; із 1941 року по 1955-ий тут діяло підпілля ОУН-УПА», то з цього переліку ми пропонували до виконання у школах організувати книжково-журнальні виставки на теми «Повстанський рух. Зародження УПА», «Діяльність УПА на теренах Західної України», «Державотворча діяльність УПА у ході визвольних змагань», «Вони захищали наше майбутнє» та провести відповідні бесіди.

На підставі інформації, що надійшла у райвідділ освіти із шкіл, надіслано у Львів своєрідний звіт про реагування на рекомендацію «згори». У ньому, зокрема, йдеться: «…проведено виховні години «Народна пам’ять вічна і жива», «Війна далека… Але пам’ять з нами», тематичні уроки історії «Сторінками партизанської слави», «Дві течії руху опору на теренах України», Керівники радянського партизанського руху», «ОУН-УПА в роки Великої Вітчизняної війни», тематичні бесіди «Державотворча діяльність УПА у ході визвольних змагань», «Світ від чуми врятували, нас захистили собою»; у шкільних бібліотеках діяли книжкові та газетно-журнальні виставки «Повстанський рух», «Зародження УПА», «Діяльність УПА на території Західної України», «Вони захищали наше майбутнє». Упорядковано могили воїнів УПА, пам’ятних знаків, територій, пов’язаних із місцями, подіями, іменами учасників визвольних змагань».

Щодо відзначення 14 жовтня Дня створення УПА, то, за словами Оксани Козак, найвідчутнішою подією стало проведення традиційного мистецького фестивалю «Сурми звитяг», до організаторів котрого висувалася вимога відобразити події, що розкривають героїчний шлях національно-визвольної боротьби українського народу на початку та в середині ХХ століття, популяризувати в молодіжному середовищі естрадну патріотичну та духовну пісню. Проводяться заходи на знак вшанування пам’яті героїв, які боролися за незалежність України, присвячені 20-річчю держави, подвигу Героїв Крут, ювілею від дня народження М.Шашкевича, І.Вагилевича, Є. Коновальця, І.Франка, М. Грушевського, П. Калнишевського, М.Устияновича, 450-річчя Пересопницького Євангелія, акція-вшанування жертв Голодомору та політичних репресій «Незабудки пам’яті», а також звертається посилена увага на вивчення учнями української мови.

-Це далеко не повний перелік заходів, які відбуваються у школах, – стверджує Оксана Козак. –Однак, методкабінет пропонує, а не вимагає відзначати ту чи іншу подію саме так, а не інакше, тим паче, що в кожному населеному пункті є свідки історичних віх… А учнівській та вчительській творчості завжди вмикаємо «зелене світло»…

Леся Бардак.

Leave a Reply

avatar