Повага до себе починається з шанування законів своєї держави…

0
423

«Повага до себе починається з шанування законів своєї держави» зазначила у минулому номері «Громади» начальник управління Пенсійного фонду у Миколаївському районі Надія Максимович. Золоті слова. Додам, що поважати потрібно також й інших, а не тільки себе. Особливо тих, із чиїх відрахувань отримуєш заробітну плату.

Насамперед, щиро радіємо, що управління Пенсійного фонду України у Миколаївському районі зауважило публікації щодо пенсій. Ось тільки «Громада» надрукувала лиш офіційні матеріали Міністерства соціальної політики України. Цікаво, хто заважає нашому пенсійному «обґрунтовано роз’яснити» те, що входить у «функціональні обов’язки». Закон вступає в силу через декілька днів і вартувало б знати, що нас чекає до початку його дії, а не через декілька місяців, коли управління Пенсійного фонду нарешті спроможеться на «фахові консультації».

Та на жаль, реалії сьогодення такі, що маємо десятки тисяч судових справ, у 90% яких суди визнають дії пенсійників неправомірними і зобов’язують їх перерахувати та доплатити людям незаконно обрізані пенсії. Із органу, котрий зобов’язаний допомогти людям отримати ними справедливо зароблене, пенсійний перетворився на такого собі екзекутора, котрий тільки і вишукує різні заковики в законі та в документах, щоб заплатити поменше, бо «у бюджеті коштів не вистарчає». Добре хоч те, що суди сьогодні стають на бік Закону і пенсіонерів. Навіть у дрібницях, котрі вже зовсім не важко виконати, пенсійний буде хитрувати. Будьте готові до того, що пенсію вам рахуватимуть і виплачуватимуть не менше 3-х місяців, хоч закон зобов’язує це зробити протягом 10 днів із дня подачі заяви. Виконання судового рішення чекатимете ще більше. Не сподівайтесь, що прокуратура вам допоможе. Їм не до пересічного громадянина. Про це свідчить наша невтішна районна статистика…

Оскільки, як розумію, управління Пенсійного фонду ще не готове розповісти читачам про зміни в законах, мусимо зробити це ми. Як же конкретно деякі зміни вплинуть на розмір призначеної пенсії із 1 жовтня?

Із збільшенням нормативного стажу на 10 років новітній пенсіонер тепер отримуватиме на 10% меншу доплату за позанормативний стаж. У раніше наведеному розрахунку жінка при стажі 40 років отримувала ще 20% доплати до пенсії (по 1% за кожен рік стажу понад нормативний). Тепер така доплата складатиме 10% у наведеному конкретному розрахунку, а загалом по 1% за стаж понад 30 років у чоловіків і в жінок.

На відміну від наведеного у газеті розрахунку, для визначення розміру пенсії братимуться не показники середньої пенсії в Україні за попередній виходу на пенсію рік, а застосовуватимуть показник середньої зар­плати за три останні роки. Приміром, у 2012 році братимуться показники за 2009-й, 2010-й та 2011 роки.

Щодо нашого конкретного випадку, то проведемо порівняльний розрахунок за новим законом. Нагадуємо остаточний розрахунок до 1 жовтня цього року:

Пенсія за 30 років – 1,21351х0,405х1982,63=974,41 грн.

Пенсія за період після 2000 року:

0,38 х 0,10912 х 1982,63 = 82,2. Разом 974,41 + 82,21= 1056,62 грн.

Після 1 жовтня: пенсія за 30 років – 1,21351х0,405х 1898,21 = 769,99 грн.

Де 1898,21 = (1806+1906+1982,63 – середні зарплати в Україні за 2008-й, 2009-й та 2010 роки), розділене на три.

Пенсія за період після 2000 року:

0, 38х0,1091х1898,21=78,7.

Разом 769,99+78,7= 848,69 грн.

Порівняйте із тим, що особа отримувала до 1 жовтня (1056,62, без врахування доплати за понаднормативний стаж). Реальне зменшення величини призначеної пенсії навіть у цьому конкретному випадку склало майже 208 гривень. Із збільшенням нормативного стажу реально новий пенсіонер отримає загалом на 300 грн. меншу пенсію від того, хто народився на декілька днів швидше. Такі реалії пенсійного реформування.

Зазначу, що враховувати заробітки до 2000 року (за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року), причому обов’язково підтверджені первинними довідками, тепер зможуть лише у двох випадках. Перший — за бажанням майбутнього пенсіонера (ця норма діє до 1 січня 2016 року). Другий — якщо після 2000 року майбутній пенсіонер заробив менше 60 місяців страхового стажу. Для усіх інших базовими при розрахунках розміру пенсії стають дані системи персоніфікованого обліку застрахованих осіб: враховуватимуть заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Також зростає мінімальна тривалість страхового стажу для одержання пенсії за віком — з п’яти до 15 років. Якщо людина не заробила мінімального стажу, вона може претендувати лише на соціальну допомогу.

Як компенсаційний захід, жінкам, які народилися до 31 грудня 1961 року, розмір обчисленої за формулою пенсії підвищується на 2,5% за кожних шість місяців більш пізнього виходу в період із 55 до 60 років. Після 60 років (як для чоловіків, так і для жінок): по 0,5% за кожний повний місяць страхового стажу при відстроченні виходу в межах 60 місяців і 0,75% — якщо відстрочення становило понад 60 місяців.

До 1 січня 2015 року за жінками зберігається право виходу на пенсію в 55 років. Але за двох умов — за наявності не менш як 30 років страхового стажу та обов’язкового звільнення з роботи. До того ж, у цьому випадку розмір їхньої пенсії знижується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Законом уніфікуються правила щодо пенсій, які призначаються достроково у зв’язку зі звільненням (за скороченням штатів, станом здоров’я). Право на дострокову пенсію — і для пільговиків, і для непільговиків — гарантується лише звільненим за півтора року до досягнення ними нового пенсійного віку. І тільки за наявності нового розміру страхового стажу — 30 (жінки)/35(чоловіки) років. Однак виплата дострокових пенсій припиняється до досягнення пенсійного віку, якщо людина знову влаштувалася на роботу.

Перерахунок пенсії у зв’яз­ку з підвищенням прожиткового мінімуму для непраце­здатних здійснюватиметься тільки непрацюючим пенсіонерам. Тим, хто працює, перерахунок пенсії зроблять лише після звільнення з роботи — за тим прожитковим мінімумом для непрацездатних, який діятиме на дату звіль­нення.

Пенсіонер, який зараз працює, відпрацювавши чергові 24 місяці, може звернутися в Пенсійний фонд за перерахунком пенсії за стажем. Такого перерахунку не треба боятися: до пенсіонера, який оформив пенсію до 1 жовтня ц.р. і не змінював після 1 жовтня місця роботи, не може бути застосована нова норма страхового стажу чи новий пенсійний вік.

Інша річ — перерахунок за стажем і заробітком, що теж не забороняється. Але в такому випадку до пенсіонера застосують нові норми Закону щодо нормативного страхового стажу (30/35). Крім того, перерахунок проводитимуть із застосуванням того самого показника середньої зар­плати, з якої сплачено страхові внески, що й при попередньому перерахунку (або, якщо перерахунків не було, — при призначенні пенсії).

Чи вигідний такий перерахунок – кожному визначати індивідуально. Потрібно знати, що до 1 жовтня дозволялося вилучати заробітки за «невигідні» місяці в межах 10% стажу, але не більш як 60 місяців поспіль, а тепер можна буде виключити ще й періоди навчання, служби в армії, відпустки по догляду за дитиною, догляду за інвалідом першої групи чи людиною старшою за 80 років. У кожного своя ситуація.

Дещо скажемо і про спеціальні пенсії для державних службовців, депутатів, працівників прокуратури та суду, органів місцевого самоврядування і ін. До 60 місяців (проти нинішніх 24) збільшується період, за який враховується заробітна плата для їх призначення. Новим працюючим спецпенсіонерам пенсію виплачуватимуть у розмірі звичайної, тобто за законом про загально­обов’язкове державне пенсійне страхування. Ця норма поширюється тільки на тих, кому пенсію призначено після 1 жовтня ц.р., або тих, хто змінить після цієї дати місце роботи. Після звільнення з роботи пенсію виплачуватимуть у розмірі, передбаченому спеціальним законом.

Молодих людей очукує запровадження накопичувальної системи. Учасниками накопичувальної системи стануть ті, кому на момент її запуску виповниться не більше 35 років. Починатимуть із 2% від заробітку з наступним збільшенням страхового внеску до 7%. Адміністрування впродовж перших двох років здійснюватимуть через Пенсійний фонд, а потім — через недержавні пенсійні фонди на вибір учасників. Орієнтовно, старт такої системи очікується через кілька років. Наразі, точної дати нема.

Окремо вартувало б дочекатись пояснень щодо зарахування до стажу роботи жінкам того часу, коли вони перебували удекретній відпустці і у відпуску для догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку. Різні уповноважені посадовці трактують норму по-різному. Як і зарахування часу навчання у вузі до загального трудового стажу. Не беремо на себе відповідальності говорити напевно. Бо дуже вже абсурдними виглядають виписані в законі норми. Нехай більш дохідливо і повно усе пояснить правління пенсійного фонду. Адвокати дорогі, а детально самому вивчати пенсійне законодавство під силу далеко не кожному пенсіонеру. Здебільшого їм працювати потрібно, щоб з голоду і холоду не померти…

Ярослав Муха.

Leave a Reply

avatar