Премії – їм, борги – нам

0
302

У четвер мала б відбутись позачергова сесія Миколаївської міської ради, зумовлена катастрофічним фінансовим станом її комунальних підприємств. Ініціативу депутатів КУНу підтримали представники «Нашої України» та інших партій цього блоку. 10 підписів (33 %) зобов’язували міського голову в найкоротші терміни (до двох тижнів) скликати сесію із зазначеного в заяві питання.

Нагадаємо: що сьогодні в податковій заставі перебуває усе майно міста. Тільки прямий податковий борг становив біля трьох мільйонів. Додайте сюди борги за енергоресурси, із зарплати, за виконані чи невиконані роботи… Скільки – таких, може, хтось таки поінформує міську громаду? Могла б це зробити сесія, але, як бачимо, не склалось. Зібрались 5 депутатів і відмінили український закон. Якщо завтра чи післязавтра воду таки перестануть подавати – нехай бігає Пілка і Фик. Найбільше говоримо саме про воду, хоч сміття з району Підлісся не вивозили кілька місяців. Освітлення включають час від часу. І це попри то, що воно на рік коштує бюджет 39 тисяч грн (на сьогодні використано 23, 5 тис грн.) Водночас, на утримання нашої міської влади заплановано понад 1 млн. 200 тис. гривень. Із 689 тисяч залишку невикористаних коштів (яких постійно бракує на ремонти дірявих дахів) 52 % ( 358 тисяч) виділили для апарату міської ради для виплати премій та надбавок, які не носять обов’язкового характеру. Мабуть, за активне нарощування боргів?

Чим сьогодні розплатиться місто? Звичайно, не преміями наших обранців. Можна віддати понад два мільйони інвестиційних коштів, котрі до кінця серпня надасть «Хенкель». Можна ще продати частину майна, позбавивши місто і без того куцих надходжень орендної плати. Можна, врешті, зняти кошти із запланованих на ремонти дахів, теплових мереж, водоканалізаційної системи. Гризе передчуття, що знову все робитимуть за рахунок міщан. А всі річні премії та надбавки (закладено в бюджеті 100% преміювання, тобто зарплата множиться на два) знайдуть спосіб виплатити ще до виборів… До відома жителів міста: середня заробітна плата в міській раді складає 3,8 тис. грн. До депутатів ВР ще далеко, але середня – це і водії, і прибиральниці, й інша «дрібнота». Як в тому анекдоті: ми з кумом в середньому з’їли по одній курці. Кум – дві, а я – жодної. Можна було б і платити, якби було за що. Чомусь депутати не пов’язують преміювання апарату із результатами діяльності. Бо назвати оте все «роботою» – язик не повертається.

Хто повинен контролювати видатки, обсяги робіт і т.д.? Звичайно, є відповідні служби. Та чомусь їх не видно і не чути. Десь проскакувала інформація у пресі про виявлені зловживання, та розвитку не набула. Мабуть, помилилися. Або…

То потрібна сесія чи ні? Третина депутатів думає, що таки потрібна. Бо навіть зібравши із усіх статей кошти та продавши все, що можливо, не маємо гарантії, що борги не наростатимуть знову. Вірніше, маємо 100% гарантію, що так і буде. І що – продаватимемо через місяць приміщення міськради, бо на премії не вистарчатиме? Чи оті кілька гектарів землі, що не встигли роздати безкоштовно (як йдеться у «знаменитій» прокламації, «попри тотальне нищення і розкрадання Миколаєва «нацарювати» в місті ще є що, принаймні на одну каденцію» – пишуть поінформовані «джерела» від імені «депутатського корпусу і колективу міської ради». То що, працюватимемо усі на штрафи податкової? Читаю скупі цифри аналізу виконання бюджету Миколаєва у цьому році і гублюся у здогадках – котрий то тротуар на площі Ринок наремонтували на 171 тисячу? Невже ті 20 метрів доріжки в сквері? Чи громадським коштом облаштовують підхід до нового банку, який розміщуватиметься у скандально проданому приміщенні комунальної аптеки? За кількістю банківських установ на одного жителя Миколаїв давно обійшов навіть Швейцарію і може сміливо подавати заявку у книгу рекордів Гіннеса. …Щось пробую скласти до купи і не розумію, чому 150 метрів каналізації по вулиці Шептицького коштують чи не півмільйона гривень. Один метр – понад три тисячі? Чим підтверджені оті 567 тисяч на прибирання міста, бо попри старання двірників і рядових працівників МКП «ЖКУ», які добре підготувались до Дня Незалежності, порядку із сміттям в Миколаєві і надалі не видно. А в’їзд на територію сміттєзвалища надійно закритий для пересічних миколаївців, котрі чомусь не вписались у графік вивезення сміття, хоч і готові платити за цей сервіс. Ще понад 800 тисяч заплатили «Миколаївводоканалу» . Щоб не вмер. Хоч і жити не буде, бо податкові борги у 660 тисяч залишились. То що далі? Чи потрібен місту Палац культури, котрий тільки енергоносіїв «з’їдає» на 343 тисячі гривень. А проводить у ньому заходи, здебільшого, районний відділ культури. Тож нехай і оплачує район його утримання. Бо слідів від усіх отих комерційних орендаторів, які заповнили майже усі приміщення за угодами із міським головою, годі відшукати в статті доходів міського бюджету. Та й із 800 тисяч (погашення різниці в тарифах), призначених на оплату безвідповідальності міських райців за спробу догодити виборцям (насправді невеликій частині «посьолкових»), значна частина іде на дотування установ районної та державної влади. Місто допомагає районному бюджету економити? Саме так. Бо реальна вартість послуг значно більша за ту суму, котру сплачує куди більший районний бюджет міським комунальникам.

Хто повинен шукати відповіді на ці та багато інших запитань? Депутати міської ради разом із апаратом та виконкомом. Та не виглядає, що їх це цікавить. Є інші, набагато цікавіші теми. Які й виносяться на сесійний розгляд. А найважливіші не хочуть розглядати навіть у позачерговому порядку. Тим більше, незабаром вибори і значна кількість сьогоднішніх депутатів зайняті тим, як знову забезпечити собі місце у партійних списках під популярними брендами. Адже «нацарювати» в місті ще є що»? А непоінформований електорат знову сумлінно підтримає телевізійні прокламації. Тому й пишу, щоб був поінформований. Бо скоро писати не буде про що…

Ярослав Муха, депутат районної ради, обраний у 2006 році вперше.

Тим часом гарантій немає

Те, що найближчим часом Миколаїв може залишитися без води вже ні для кого не є новиною. Зараз цікавить усіх те, як влада міста збирається вийти із цієї ситуації. Саме із цього приводу нещодавно у міській раді було проведено нараду із усіма комунальними службами.

Спочатку ситуацію роз’яснив голова міської ради Богдан Гук:

– Проблема серйозна і потребує негайного вирішення. А ситуація така склалася тому, що тарифи на воду не відповідають витратам «Водоканалу», тобто є не рентабельними. Вони навіть не погашають вартості послуг підприємства. Ще пів року тому ми хотіли підвищити тарифи, щоб хоча б вийти на нуль, але Комітет по цінах не дав нам на це дозволу, так як вважав їх занадто високими. А вже сьогодні маємо відому ситуацію. Зараз борг міської ради складає 185 тисяч гривень. Стоїть питання про 100 відсоткове його погашення. Якщо ми зараз сплатимо усі ці кошти, на початок опалювального сезону будемо мати аналогічну ситуацію із газом. Вихід є, але будемо змушені утиснути усі програми заплановані на цей рік. Тобто не відремонтуємо дахи, дороги та багато іншого. А ще необхідно зменшити внутрішні втрати «Водоканалу» до нуля, адже зараз вони складають 45 відсотків. «Допомагають жити» ті, хто не санкціоновано відбирає воду. Ось і маємо результат. Єдиний вихід із положення – підняття тарифів на воду.

Отже, Миколаїв таки може залишитися без води. І міська влада не може дати жодних гарантій того, що вирішить дану проблему.

Вікторія Ничта.

Leave a Reply

avatar