Самородок

0
994
Самородок

Нині нам ще важко оцінити подію культурного і мистецького життя Львівщини, а саме презентацію однойменного ювілейного альбому самобутнього художника-майстра світового масштабу у царині каменю й металу Олександра Мірошнікова з Миколаєва. Тому окреслимо лиш певну хронологію дійства. Отож, розпочала зустріч співавторка альбому, відома письменниця і поетеса, телеведуча Марія Чумарна, зауваживши, що участь у цьому виданні для неї – це велике щастя, бо досі не мала настільки геніального ілюстратора, якими стали творчі шедеври Олександра. Найперше повідала про останню сторінку альбому, де у галактичному крузі майже 500 усміхнених облич друзів і знайомих Олександра Мірошнікова. «Так ніхто не творив, – резюмувала Марія. –Людина настільки скромна, наскільки талановита. Сашко творить так натхненно, як колись Катерина Білокур та Іван Сколоздра».

Як приємно було чути захоплені, щирі висловлювання про мистецький доробок нашого земляка із уст всесвітньо відомих фахівців, повних кавалерів орденів Міжнародного Меморіального Фонду Карла Фаберже! Валентин Скурлов, експерт аукціонного дому “Крісті”, назвав Олександра Мірошнікова видатним діячем не тільки українського, але і світового ювелірного мистецтва, надзвичайно багатогранним художником, золотим фондом України, цвітом нації. Зізнався, що такі думки викликав зокрема і перегляд презентаційного альбому, де помітний особливо сильний прогрес у творчості. Крім цього, Валентин Скурлов підкреслив, що миколаївчанин – перший в Україні володар усіх нагород Фонду Фаберже і що він перевершив самого Карла Фаберже, який до 50 років мав лише 3 ордени, а у Мірошнікова уже 6 (стільки як усіх було у засновника Фонду). Сергій Квашнін вручив ексклюзивний іменний почесний знак Фонду Фаберже і зауважив, що такої нагороди нині удостоєні лише двоє людей у світі – правнучка Карла Фаберже Тетяна, яка живе у Швейцарії, та наш Олександр Мірошніков. Проте, понад усі нагороди – результати творчих пошуків Олександра в найрізноманітніших напрямках ювелірного та каменерізного мистецтва.

Ще один фахівець, доктор мистецтвознавства, професор Ростислав Шмагало зі Львова підкреслив унікальність та особливість проекту «Самородок»: «Створений літератором і художником, а також великою командою дизайнерів, він відроджує камінь, відроджує метал, відроджує синтез природи, космосу, мистецтво поезії, мистецтво літератури. Це не просто книга, це абсолютно самоцільна річ у мистецькому плані. Якщо повертатися до головного героя видання, то, звичайно, його унікальність, насамперед, у тому, що його творчість живиться соками тієї землі, де він народився. Тому твори позбавляють ностальгії за домом тих земляків, хто далеко за межами країни. Оскільки ідеї з часом повертаються на ті місця, де вони виникли, то Олександр до цієї ідеї так чи інакше дійшов би: у 1917 році у Розвадові стояв Кіш січових стрільців, де виник задум створення Ордену лицарів залізної остроги. Кому, як не Мірошнікову, втілити це у життя, створивши Орден у натурі!».

Герой події – Олександр Мірошніков – як завжди, сприймав усі оцінки дуже скромно і вкотре запевнив: «Це наша усіх перемога і нагорода». Він щиро дякував і вітав усіх, хто прийшов на презентацію. А було серед них багато і гостей із різних куточків світу, і земляків. Прибув навіть Анатолій Ващенко з Естонії, який особливо цінує творчість Олександра Мірошнікова і має близько 80 відсотків всіх його робіт.

У вітальному слові від Миколаївщини голова райдержадміністрації Ігор Пілка підкреслив, що ми гордимося таким патріотом своєї землі, а голова райради Ольга Жила повідомила, що депутатським корпусом клопотали перед столицею про визнання Майстра заслуженим. Міський голова Миколаєва Ігор Хімчак, який одягнув для події витворений митцем колар мера Миколаєва, запевнив, що кімнату для праці митцю виділили, пообіцяв, що міська влада максимально сприятиме славетному миколаївчанину.

Водночас, із уст авторів проекту «Самородок» лунали слова вдячності дизайнерам і художникам видання. А Марія Чумарна підкреслила вперше поданий у книзі новаторський напрямок у творчості, винайдений Мірошніковим, – космософський синергізм. Символічно подарувала ювіляру свої авторські видання про духовну синергію великих думок Христа, Будди і Корану. На завершення додала: «Тільки істинний художник може бути не заздрісним». А гучне «Многая літа» звучало найперше для ювіляра Олесандра Мірошнікова, а також для тих, хто під час цієї творчої імпрези отримав нагороди від Фонду Фаберже, а це – львів’яни Ростислав Шмагало та Олег Косик, Штефан Пержан та Костянтин Кравчук із Чернівців.

Презентація викликала декілька принагідних думок: чим би могла допомогти визначному Майстрові влада? Очевидно, міська рада у змозі виділити приміщення під майстерню, забезпечивши його належними умовами, перш за все, вентиляцією та охороною. Без сумніву, добрим є намір районної ради добиватися присвоєння звання Заслуженого художника України, однак присвоєння подібних звань відбувається відповідно до регламенту, який передбачає певну кількість виставок певного рівня. А специфіка творчості Олександра Мірошнікова у тому, що організувати таку виставку надзвичайно складно і дорого. Його шедеври знаходяться переважно у приватних колекціях, розкиданих по цілому світу, і зібрати їх на експозицію можна лише за умови належної охорони та обов’язкового страхування. Потрібен пошук коштів і спонсорів. Одного бажання та ентузіазму тут мало. І ще таке. Цінність шедеврів Олександра Мірошнікова прекрасно розуміють фахівці Фонду Фаберже, а також фахівці з Росії, Естонії, Франції та інших країн. Для роботи Майстру потрібні дорогі матеріали, які він сам забезпечити не може, тому більшість його робіт уже сьогодні перебуває за межами України і у приватних колекціях. Між тим, ні Національний музей у Львові, ні Картинна галерея таких робіт не придбали. І може трапитися так, що крім парадного колару мера Миколаєва в Україні роботи Олександра Мірошнікова залишаться тільки в альбомних репродукціях. Очевидно, потрібно переконати владу вищих рівнів у необхідності виділення коштів для збереження в Україні хоча б частини шедеврів самобутнього Майстра. Серед завдань місцевої влади – знайти кошти на придбання альбому «Самородок» для Центральної районної бібліотеки та бібліотек найбільших шкіл, зокрема, дитячої школи мистецтва.

Leave a Reply

avatar