Страсна п’ятниця

0
407

У цей день християни духовно співстраждають із Ісусом Христом. Вірні дотримуються посту. Ніхто, крім малих дітей та хворих, до Плащаниці не споживає їжі. Богослужіння в церкві сумне, воно завершується поклонінням та поцілунком Плащаниці. Особливого обіду в цей день нема, а якщо і є, то тільки сухі, зрідка – пісні легкі страви. Великодна п’ятниця – це день зосередження, тиші й роздумів над таємницею хреста Господнього. У Велику п’ятницю замовкають дзвони…

Та ось днями в редакцію надійшло звернення від читача з Більчого, який просить пояснити, чому у Страсну п’ятницю в цьому селі дзвони лунають.

Пояснюють ситуацію декан Миколаївського деканату УПЦ КП о. Василій Салабай та настоятель більченської парохії УГКЦ о. Ярослав Гарасимів.

Отець Василій Салабай:

-Дзвони є невід’ємною ознакою православного храму. У “чині благословення дзвону” сказано: ” Нехай усі, хто чує звуки їх, чи вдень, чи вночі, почнуть славити ім’я Святе Твоє”. Дзвони в Україну прийшли з прийняттям християнства. Православне дзвоніння не тільки служить вказівкою про час богослужіння, але й вираженням радості, суму, торжества тощо. З цієї причини з’явилися різні види звуків дзвону, і кожен має своє значення та назву. Зокрема православні дзвонять, коли виносять Плащеницю, цим самим виявляють пошану і скорботу, що Ісус Христос лежить у гробі. Дзвін сам по собі нагадує нам слова Господа Вседержителя, сказані через старозавітнього пророка Ісаю: ” На мурах твоїх, Єрусалиме, Я поставив сторожу, яка не змовкатиме ні вдень, ні вночі… нагадуючи про Господа” (Іс. 62,6).

Отець Ярослав Гарасимів:

– Перед підписанням у 1596 році руськими (українськими) єпископами Берестейської Унії велися переговори, під час яких наші владики висловлювали свої пропозиції та умови, за яких вони можуть погодитися на це. Однією із таких умов було прохання не забороняти дзвонити у Страстну п’ятницю. Але з часом у Галичині під впливом латинського обряду виробилася традиція на знак суму від Страстної Утрені до Воскресної не дзвонити. Замість цього б’ють у калатала. Це збігається із Літургійними мотивами. «Нехай мовчить всяка плоть». Світ завмер, беззвучний, в очікуванні того, що має статися після вбивства Божого Сина, – а має статися ВОСКРЕСІННЯ! І тоді дзвони своїм гомоном звістять радісну звістку Воскресіння Христа.

Підготувала

Леся Бардак.

Leave a Reply

avatar