Техогляд скасували, але підстав для спілкування з інспектором ДАІ стало більше

0
383

14 серпня цього року набуває чинності закон (№ 3565-VІ від 5 липня 2011 року), що спрощує життя автомобілістів, — відтепер керувати чужим автомобілем можна буде без доручення. Не потрібно буде проходити і техогляд, щоправда, це не стосуватиметься таксі та транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів у комерційних цілях. Але про все — по порядку.

Зупинка на вимогу

Інспектор, як і раніше, матиме право зупинити будь-який автомобіль на власний розсуд. Для цього водію не обов’язково порушувати правила дорожнього руху або бути «злочинцем у бігах». Раніше причини зупинки були прописані в наказі Міністерства внутрішніх справ, їх формулювання було доволі розмитим, що давало міліції необмежені права. Тепер підстави для зупинки чіткіше сформульовані та закріплені в законі «Про міліцію». Та прав у працівників ДАІ не поменшало, законних причин зупинити перший – ліпший автомобіль настільки багато, що інспектор може піднімати жезл, не замислюючись, йому нескладно буде пояснити, чому він вирішив зупинити саме ваш автомобіль. Наприклад, для перевірки документів або ви підпадаєте під опис злочинця – теж «чоловік середньої статури».

Відрекомендуватися та назвати причину зупинки – обов’язок працівника ДАІ. Коли вас попросять показати документи, не поспішайте передавати їх міліціонеру в руки. Відтепер документи потрібно буде пред’являти, а не передавати для перевірки, як це було раніше. Це записано в статті 16 закону «Про дорожній рух» – варто запам’ятати про всяк випадок.

Менше документів, більше прав

Тепер, якщо вас зупинятиме інспектор, пред’явити потрібно лише водійське посвідчення та реєстраційний документ на автомобіль. Тим, хто перебуває за кермом чужого авто, не потрібно возити із собою доручення від імені власника, а працівники підприємств, що користуються службовим транспортом, не зобов’язані пред’являти дорожні листи. Реєстраційний документ на автомобіль – ось доказ того, що ви користуєтеся автомобілем законно, вимагати «додаткових доказів» працівники ДАІ не мають права.

Такий підхід, звісно, полегшує життя автомобіліста: не потрібно гаяти час на оформлення нотаріального доручення, сплачувати зайві кошти. Однак, у цієї медалі є і зворотна сторона. Водій, який керує чужим авто, може стати жертвою непорозуміння та несподівано для себе виявити, що він – «злочинець на краденому автомобілі». Як? Є тисяча варіантів. Наприклад, ваш друг позичив вам автомобіль, але забув сказати про це дружині, або його дружина категорично проти того, щоб чоловік давав сімейний автомобіль своїм друзям. Вона телефонує «102», заявляє про викрадення, – і на вас полює вся державна автоінспекція країни. Простіший варіант: вас просто захочуть підставити з особистих мотивів. Результат такий самий – ви поза законом і не маєте жодної можливості довести, що користуєтеся автомобілем «з дозволу».

Щоб уникнути таких ситуацій, радимо: якщо ви плануєте користуватися чужим автомобілем протягом тривалого часу, подумайте про оформлення нотаріального доручення від імені власника – воно слугуватиме неспростовним доказом того, що автомобіль не в угоні. Якщо ви сіли за кермо ненадовго і витрачатися на похід до нотаріуса немає жодного сенсу, попросіть власника дати письмове свідчення того, що користуєтеся автомобілем з його відома. Це не позбавить від усіх незручностей, однак допоможе уникнути серйозних проблем, таких, як кримінальна відповідальність.

Є ще одна деталь, на яку у зв’язку з нововведенням варто звернути увагу. Якщо машина перебуває на станції техобслуговування чи на автомийці, не залишайте в салоні машини техпаспорт, щоб нікому не кортіло на ній покататися. І взагалі, тепер посвідчення про реєстрацію авто краще тримати при собі, а не в ящику для дрібних речей чи під козирком.

І з приводу поліса автоцивілки. Його, як і раніше, потрібно возити із собою. За його відсутність передбачено штраф, а отже, працівник ДАІ може перевірити, є він у вас чи ні. Однак, як було сказано раніше, інспектор після того, як відрекомендувався та назвав причину зупинки, може вимагати пред’явити лише два документи: водійське посвідчення та реєстраційний документ на авто (стаття 16 закону «По дорожній рух»). Чи правомірною буде його вимога показати ще й страховий поліс? Логічно припустити таке: якщо вас зупинили для перевірки документів або встановлення особи, запитати можуть лише водійське посвідчення та реєстраційний документ.

Якщо ви стали учасником ДТП, можуть поцікавитися ще й наявністю поліса. І це буде в рамках закону. Про те, як зміниться життя автомобілістів після скасування техогляду, а також про те, чи вплине це на вартість поліса автоцивілки, дізнаємося згодом.

Інспектор може зупиняти транспортні засоби у випадку:

= порушення правил дорожнього руху водіями;

=якщо номерний знак відсутній, неправильно розміщений або забруднений (забрудненими вважаються номерні знаки, що не можна розгледіти з відстані 20 метрів);

= наявності ознак несправності транспортного засобу;

= перебування транспортного засобу в розшуку;

= наявності даних, що свідчать про причетність транспортного засобу, його водія, пасажирів або вантажу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, злочину чи адміністративного правопорушення;

= необхідності опитати водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, злочину чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;

= наявності даних про використання транспортного засобу з протиправною метою;

= необхідності залучення водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції чи як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;

= виконання рішень про обмеження чи заборону руху, прийнятих уповноваженими на це органами;

= якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;

= порушення правил встановлення спеціальних світлових та звукових сигнальних пристроїв (проблискових маячків);

= проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, документів на транспортний засіб.

Ярослав Грузинський («Голос України»).

Leave a Reply

avatar