Закон новий – корупція стара

0
427

1 липня набрав чинності Закон «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні». Істотно розширено коло осіб, які є суб’єктами відповідальності за корупційні правопорушення. Серед них, зокрема, і верхівка влади – Президент, Прем’єр-міністр і т.д.; а потім ті, котрі нижче, – аудитори, оцінювачі, нотаріуси, посадові особи місцевого самоврядування, а також народні депутати та депутати місцевих рад.

Вводиться обов’язок державних службовців декларувати не тільки свої доходи, але і близьких осіб; відомості про витрати на майно, що перебуває у приватній власності, і на майно, що перебуває в оренді. За звітний рік також декларуються одноразові витрати, якщо вони рівні або перевищують 150 тис. грн.

Визначено, що до близьких осіб відносяться подружжя, діти, батьки, рідні брати і сестри, дід, баба, онуки, усиновлювачі, усиновлені, а також інші особи за умови їх постійного проживання разом із суб’єктом, що підпадає під дію Закону, і ведення з ним спільного господарства. Такі особи не можуть мати в безпосередньому підпорядкуванні або бути безпосередньо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам. Порушення має бути усунуто в 15-денний термін. Стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, проводиться спеціальна перевірка, у тому числі щодо відомостей, поданих особисто.

Корупційними діями також вважається відмова фізичним або юридичним особам в інформації, надання якої передбачено законом, надання недостовірної інформації чи не в повному обсязі.

До участі в заходах щодо запобігання та протидії корупції залучаються об’єднання громадян та їх члени або уповноважені представники, а також окремі громадяни. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані узагальнювати результати громадського обговорення законопроектів та інших нормативно-правових актів, що передбачають надання пільг, переваг окремим суб’єктам господарювання, а також делегування функцій, повноважень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування недержавним організаціям та оприлюднювати їх у засобах масової інформації.

Ось коротенький огляд Закону. Що твориться в буденному житті – бачимо щодня. Що вийде із задекларованих намірів?

Ярослав Муха.

Leave a Reply

avatar