Зайве ЖКВ

0
409

Ще за панських часів на території Берездівців та Гранок-Кутів створені дренажні системи, оскільки села розміщені на заболочених місцевостях. Але від початків радянського періоду за цими дренажами ніхто не слідкував, зараз вони замулені і потребують відповідного обслуговування, бо земля перенасичена водою. І не лише підшкірною. А така проблема, як водовідведення, стає доволі актуальною та серйозною для цих населених пунктів. Торік із приходом нової влади у Берездівцях був ліквідований створений декілька років тому житлово-комунальний відділ. Новообраний війт Андрій Мелешко запевняє, що його тут недоцільно утримувати:

– Я детально проаналізував усі «за» і «проти». З якою метою було створено це ЖКВ? У селі була велика проблема із водопостачанням, бо є вулиця Івана Франка, де будівлі безпосередньо прилягають до кладовища і знаходяться нижче від нього по рельєфу. Так склалося історично. Уся вода від могил стікала до присадиб, а підшкірна потрапляла, мабуть, і в криниці. Була критична ситуація, бо люди пили воду, вміст шкідливих речовин у якій перевищував у 300 разів допустимі нормативи. Тому необхідне було водопостачання. Воно зроблене до мого приходу на посаду. А для виконання робіт, я так розумію, створене ЖКВ, оскільки сільська рада не мала права займатися водопостачанням, це не передбачено її функціями. Але схему водопостачання Берездівців робили за рахунок коштів сільського і районного бюджетів. Сільрада уклала угоду з фірмою, яка прокладала труби. Це можна зробити і без створення ЖКВ. Було запроектовано, що воду ми отримуватимемо з Нового Роздолу – це правильно. Неправильно те, що ми взяли відповідальність за водопостачання у Берездівцях на своє ЖКВ по вхідному лічильнику. Бо за огріхи хто відповідає? ЖКВ або та фірма, яка уклала договір про водопостачання. Але створює ЖКВ сільська рада, отож автоматично стає відповідальною і вона. Берездівецький житлово-комунальний відділ, на мою думку, себе не виправдав, бо воду отримував з Нового Роздолу по 2,50, а мешканцям будинків продавав по 4,70 гривні за те, що займався договорами і десь частково ліквідовував аварійні ситуації. А в основному оця надбавка ішла на зарплату начальника ЖКВ та утримання самого відділу.

Зараз депутати вже визначилися: ЖКВ припинило свою діяльність з моменту передачі оцього виду послуг назад до ЗАТ «Енергія – Новий Розділ», а берездівчани, які користуються централізованим водопостачанням, платять кошти напряму туди. Чим це вигідне? По-перше, тепер куб води у нас коштує 2,57 гривні, а не 4,70. По-друге, ми уже не розносимо квитанцій, не знімаємо показів лічильника і послуга входить у комунальний платіж, відповідно, може на нього нараховуватися субсидія.

Тепер водопостачання у селі більш-менш налагоджено, хоча є ще нюанси. 2,57 гривні за куб води – це поки що тільки чиста її вартість. Це трохи неправильно, бо зіткнулися двічі із проривами. Тому від імені сесії звернулися до постачальника, щоб у тариф води нам включили ще й обслуговування водяної мережі. За попередніми переговорами із керівництвом ЗАТ куб води після цього коштуватиме близько 3 гривень. Але вже тоді у випадку прориву водяної лінії мешканці зможуть напряму дзвонити у «Водоканал», а спеціалізована бригада приїжджатиме і ліквідовуватиме недоліки. Адже сільрада не має ні техніки, ні паяльників, ні іншого необхідного для цих робіт обладнання. Ми знімаємо з себе питання повністю. Не відповідаємо за втрати води, які відбудуться при цій аварії. Система водяна наша, але знаходиться на обслуговуванні у ЗАТ і воно визнане надавачем послуг. Тепер ми не відповідаємо за систематичне проведення аналізу води та спілкування із санепідемстанцією. Усе це робить наш водопостачальник ЗАТ «Енергія – Новий Розділ», яке має свою лабораторію, постійно бере проби води та подає у районну СЕС. Це повністю знімає проблему з нас, водночас люди мають воду, причому дешевшу.

Якщо є водопостачання – мусить бути водовідведення. У майбутньому розроблятимемо таку схему, щоби уникнути будь-яких екологічних «запитань». Бо ровами вода стікає завжди з верхньої рельєфної частини у нижню. Якщо кожен вклиниться у рів без правильно зроблених антисептиків, то що ми зробимо з Дністра? На цій підставі є суперечки мешканців, бо від одного стікає до іншого. Це не вихід, тому будемо каналізувати. Звертатимемося за допомогою до районних, обласних депутатів. Але це немалі кошти. Вихід із глухого кута, напевно, шукатимемо через ЗАТ «Енергія – Новий Розділ»: на нашій території знаходиться їхня перекачувальна станція КНС, вартувало б встановити на території села ще декілька маленьких перекачувальних станцій із подачею до головної. Технічно, думаю, це не буде складно. У майбутньому включатимемося у відповідні програми. Наша основна мета направлена на те, щоб зробити належне каналізування природних стічних вод і водовідведення від господарств. Але якщо держава не повернеться обличчям до сіл, то з цих задумів нічого не вийде.

Анна Микитин.

Leave a Reply

avatar