Зміна виборчих правил

0
375
вибори

Верховна Рада на позачерговій сесії 30 серпня прийняла зміни до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Поправки ухвалені перед початком виборчого процесу суттєво вплинуть на перебіг виборів і потребують детального розгляду.

Про необхідність внесення змін говорило більшість експертів, адже закон був прийнятий поспіхом і в ньому було допущено чимало помилок. Наприклад вищий орган виконавчої влади в Автономній Республіці Крим у статті 18 названо Кабінетом Міністрів, хоч насправді уряд у Криму називається Рада міністрів. Цю та декотрі інші неточності були виправлені, під час внесення поправок.

Окрім того змінено й інші норми, що викликали нарікання багатьох. Зокрема у частині третій статті 35 виключено положення про те, що висувати кандидатів можуть тільки організації партій, які зареєстровано «не пізніш як за 365 днів до дня виборів». Таким чином у виборчому процесі можуть брати участь усі місцеві організації зареєстровані в установленому законом порядку.

Внесено зміни до статті 36 закону, у якій визначено, хто має право висувати кандидатів. Кандидатів у депутати до обласної ради, як і раніше висуває обласна організація партії. Зате змінено норму згідно з якою висунути кандидата на посаду міського голови й кандидатів у депутати відповідної міської ради може лише міська організація партії. В останньому варіанті закону це право належить до повноважень районної організації. Міська ж організація партії міста районного значення «не може висувати кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, виборчий список кандидатів у депутати відповідної міської ради міста районного значення, кандидата на посаду міського голови міста районного значення, якщо відповідна районна організація цієї політичної партії не надала згоду на це». Чіткіше в новому варіанті закону прописано процедуру голосування по одному кандидату. До статті 76 внесено доповнення, відповідно до якого «кандидат вважається обраним депутатом, сільським, селищним, міським головою, якщо він одержав більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні».

Істотно змінено порядок формування складу територіальних виборчих комісій. Партії, які не представлені у Верховній Раді поточного скликання, можуть подати кандидатури до їх складу, після чого для них передбачена процедура жеребкування. Звичайно, що ця норма сприятиме поліпшенню контролю з боку цих політичних сил за ходом виборчого процесу. Місцеві ж організації партій, представники яких є у парламенті, можуть запропонувати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по три кандидатури. У кращих умовах опинилися місцеві організації Партії регіонів і Комуністичної партії, депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання. Для партій, які входять до виборчих блоків (Блок Юлії Тимошенко, Блок Наша Україна – Народна Самооборона, Блок Литвина) процедура подачі кандидатур до складу комісії складніша.

Загалом можна позитивно охарактеризувати зміни, ухвалені Верховною Радою. Водночас невідомо чи цим завершиться внесення поправок, адже у парламенті народним депутатом від Партії регіонів М. Чечетовим 3 вересня вже зареєстровано нові доповнення. Зрозуміло, що запровадження змін під час виборчого процесу, негативно впливає на його хід.

Ярослав Папуга.

Leave a Reply

avatar